Till startsidan
Läs mer här, (öppnas i nytt fönster) Läs mer här (öppnas i nytt fönster)
 Nyheter

2013-06-07

Vi har stängt på fredag, den 7:e juni.

2013-03-26

TALLVÄGEN 19

 

På Tallvägen 19 har vattenledningen köket spruckit. Reparation pågår. Under tiden får ni hämta vatten från badrummet.

 

NYNÄSHAMNSBOSTÄDER SÄLJER INTE

Nynäshamnsbostäders styrelse tog, den 11 december, beslut om att inte sälja 600 lägenheter.

 

”De inkomna buden var för låga för att vi skulle kunna gå vidare och komma överens med en tilltänkt köpare”, säger Greger Nilsson, vd på Nynäshamnsbostäder.

  

SÅ HÄR FUNGERAR KÖSYSTEMET

 

Från den dag du registrerar dig som sökande hos oss så börjar du samla kötid.

Du får 1 köpoäng per dag. (Kötid=köpoäng)

 

När en lägenhet sägs upp så publicerar vi den på vår hemsida i ca 7 dagar. Under den tiden kan man anmäla sitt intresse för lägenheten.

När anmälningstiden har gått ut så skickar vi ut erbjudande om att gå och titta på lägenheten till de 8 personer med längst kötid som anmält intresse.

 

Man har alltså ingen plats i ett kösystem som gäller alla våra lägenheter utan det är först när du anmäler intresse för en publicerad lägenhet som du blir aktuell. Din köplats varierar därför för varje publicerad lägenhet du söker, beroende på vilka andra som sökt samma lägenhet och deras köpoäng.

 

Systemet innebär att du som sökande själv måste vara aktiv och anmäla ditt intresse för lägenheter som förmedlas. Om du loggar in eller kontaktar oss en gång per vecka så missar du inga lägenheter som publicerats.

 

Om du har en e-post kan du välja att ha en så kallad ”prenumeration” hos oss.

Då kommer vi att informera dig via din e-post om det publicerats en lägenhet i det område eller storleken du meddelat att du är intresserad av. Kriterierna lägger du själv in via din inloggning. Observera att en prenumeration inte automatiskt anmäler ditt intresse för lägenheten, det är endast en information.

 

Du kan anmäla intresse för flera publicerade lägenheter samtidigt.

 

Kom ihåg att uppdatera din profil så att e-post, adress samt telefonnummer alltid är aktuella!

 

Du hittar vår Uthyrningspolicy under 'Registrera dig'

 

LÅNGA KÖTIDER FÖR ATT FÅ EN HYRESRÄTT

Tyvärr är det idag svårt att få en lägenhet. För att få en hyresrätt krävs i genomsnitt minst 2,5 års kötid. 1 dag = 1 köpoäng.  

OBS! NY UTHYRNINGSPOLICY FR O M 1/1-2012

Stora delar av policyn ser ut som den brukar. Vi har dock gjort några förändringar. Vi vill att den blivande hyresgästen ska ha sett lägenheten innan vi skriver kontrakt, i annat fall går lägenheten till nästa i kön.

'Sökande måste deltagit på visningen av aktuell lägenhet innan han/hon kan skriva kontrakt på lägenheten.'

 

Till värdens nyheter
AB Nynäshamnsbostäder | Box 257 | 149 23 Nynäshamn | Tel 08-520 687 00 | PG 76 19 72-9 | © AB Nynäshamnsbostäder

Bookmark and Share